Jak wygląda badanie trychologiczne włosów?
„Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy” – taką definicję serwuje Wikipedia. Jako najczęstsze schorzenia leczone u trychologa podaje m.in. wypadanie włosów, łuszczycę, łupież lub łysienie. Problem w tym, że aby iść do trychologa wcale nie trzeba mieć żadnego schorzenia!
W ofercie wielu salonów fryzjerskich znajduje się od niedawna także badanie trychologiczne. To coraz popularniejszy zabieg stosowany przez właścicieli. Nie powinno to nikogo dziwić, bo badanie trychologiczne nie jest typowo lekarskim zabiegiem, który wykonuje się wyłącznie w przypadku choroby. Do trychologa można również udać się ze zdrowymi włosami, np. po poradę dotyczącą kosmetyków, jakich mamy używać w codziennej pielęgnacji.
Jak wygląda badanie trychologiczne?
Ważne! Do trychologa nigdy nie chodzimy ze świeżo umytymi włosami. Głowa powinna być co najmniej 12 godzin po ostatnim myciu, aby łatwo określić poziom wydzielania się łoju.
Zadaniem trychologa jest ocena stanu skóry głowy oraz włosów. Do tego celu używa się mikroskopu cyfrowego, który wykonuje od 4 do 8 zdjęć skóry głowy w powiększeniu od 200 nawet do 600 razy. Badanie trychologiczne skupia się głównie na cebulkach włosów, jednak na wstępie trycholog powinien również obejrzeć przez dużą lupę końcówki włosów. W powiększeniu da się zauważyć wszelkie, nawet najdrobniejsze zmiany. Trycholog może ocenić, czy włosy są bardzo rozdwojone lub popękane, czy na powierzchni skóry występują problematyczne zmiany, czy sebum nie jest wydzielane w nadmiarze, a nawet czy cebulki są prawidłowo ukorzenione w mieszkach włosowych.
Ewentualne problemy z włosami mogą wyjść dopiero w trakcie badania. A zatem ktoś, kto zdecydował się na badanie trychologiczne profilaktycznie, może dowiedzieć się o początkach łysienia, które są jeszcze niezauważalne. Każdy zdiagnozowany problem powinien być przez trychologa przeanalizowany, aby dojść do jego przyczyn. Wówczas specjalista może zalecić działanie lecznicze, np. głębokie oczyszczanie, mezoterapię lub serię odpowiednich zabiegów kosmetycznych.
Jeśli na całe szczęście nie mamy żadnego problemu z włosami, badanie trychologiczne wcale nie okazuje się zmarnowanym czasem. Znając specyfikę naszych włosów trycholog może udzielić porad dotyczących codziennej pielęgnacji włosów. Dowiemy się wówczas, jakie kosmetyki są dla nas polecane, a czego powinniśmy unikać.
Category: Rzeczowo o włosach, Włosomaniaczka