Nietypowa pielęgnacja: majonezowa kuracja do włosów

W dobie zaawansowanych zabiegów kosmetycznych, innowacyjnych technologii oraz testowanych kosmetyków nakładanie majonezu na włosy wydaje się co najmniej dziwne. Nie mniej jednak ta metoda ma rzeszę zwolenników. Kobiety chętniej sięgają po produkty spożywcze niż profesjonalne kosmetyki do włosów. Czy słusznie?

wlasciwosci-majonezu.jpgWłaściwości majonezu

Biorąc pod uwagę pielęgnację włosów majonezem raczej nie powinniśmy mieć na myśli majonezu, jaki możemy kupić w sklepie. Taki produkt też nie zaszkodzi naszym włosom. Zawiera jednak zbyt wiele konserwantów i składników dodatkowych. Na włosach najlepiej sprawdzi się majonez domowy, który opiera się na trzech kluczowych składnikach: oleju (emolient), żółtku jajka (proteiny) oraz occie (nabłyszczacz). Jakich właściwości nadają one majonezowi?

Olej (zazwyczaj rzepakowy) – bogactwo witaminy E oraz steroli roślinnych. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych świetnie nawilża włosy, odżywia, dodaje blasku i zdecydowanie poprawia kondycję podrażnionej skóry głowy.
Żółtko (jajka kurzego) – źródło protein wielkocząsteczkowych, które mają wypełniać głębokie ubytki zniszczonych włosów. Oprócz protein żółtko zawiera również wzmacniające witaminy (A, B, D oraz E) i kompleks kwasów tłuszczowych.
Ocet – składnik kwaśnych płukanek pielęgnacyjnych. Posiada niskie pH, a więc świetnie radzi sobie z domykaniem łusek włosów i nabłyszczaniem.

Działanie majonezu na włosach

Majonezowa pielęgnacja to mała kontrowersja. Dyskusyjna pozostaje skuteczność maseczek na bazie majonezu. Proteiny z majonezu są wielkocząsteczkowe, co dla niektórych jest wystarczającym dowodem na nieskuteczność takiej kuracji. Im większe cząsteczki protein, tym trudniej dostać im się do wnętrza włosa. Po prostu proteiny są zbyt duże, aby wniknąć w ubytki włosów. Nawet w takim przypadku, majonez może przynieść więcej dobrego niż złego. Proteiny mogą bowiem działać na powierzchni włosa, nadając mu gładkości, miękkości i połysku.

Jak aplikować majonez?

Majonez najlepiej sprawdza się na włosach suchych i zniszczonych. Można nakładać go bezpośrednio na włosy od nasady po końcówki. Najlepiej robić to na mokre lub zwilżone włosy, bo łatwiej go wówczas rozprowadzić. Bardziej popularna jest jednak maseczka do włosów z majonezu i miodu. W każdym przypadku mieszanka powinna znaleźć się na włosach 20-30 minut i być dokładnie spłukana.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

.