Optymalne nawilżanie włosów. Co to jest punkt rosy?

punkt-rosy.jpgOptymalna pielęgnacja włosów to nie lada wyzwanie. Dobór odpowiednich kosmetyków musi być uzależniony od problemu oraz uwzględniać stan włosów. Jednak nie tylko to jest ważne. Dlaczego są dni, w których – pomimo takiej samej pielęgnacji – nasze włosy puszą się i nie współpracują? Wszystkiemu winien jest zmienny punkt rosy.

Punkt rosy jest świetnym wskaźnikiem tego, jak nasze włosy będą zachowywały się w określonych warunkach pogodowych. Istotne w tym wszystkim jest zrozumienie, czym jest punkt rosy. Wówczas łatwiej będzie dopasować pielęgnację włosów i wybrać odpowiednie środki. Od punktu rosy zależy, czy postawimy na humektanty, czy raczej z nich zrezygnujemy. Dlaczego?

Punkt rosy – (wg definicji) temperatura, w której para wodna z powietrza skrapla się tworząc rosę

Jak przedstawia się to w praktyce? Całkiem prosto. Im punkt rosy jest wyższy, tym dzień jest bardziej „wilgotny”. Chodzi głównie o te dni, w których w powietrzu czuć wilgoć, jest mgliście, a nawet deszczowo. Właśnie wtedy mamy do czynienia z dniem o wysokim punkcie rosy. Nie bez powodu nasze włosy nie wyglądają wówczas najlepiej i puszą się. Prawdopodobnie źle dobraliśmy kosmetyki, które akurat w tych warunkach szkodzą włosom.

Jak interpretować punkty rosy?

Ważne! Podane wartości to temperatury, w których woda z powietrza zaczyna skraplać się tworząc rosę. To nie są temperatury powietrza w danym dniu!

SUCHO (punkty rosy poniżej -1°C) – w tym czasie należy unikać preparatów na bazie humektantów i produktów nawilżających. Lepiej postawić na pielęgnację lekkimi produktami stylizującymi i bardzo dużą ilością emolientów. Wówczas najlepiej sprawdzą się nawilżające oleje i masła.

TROCHĘ SUCHO (punkty rosy między -1 a 4°C) – niektóre włosy tolerują w tym czasie humektanty, a inne niekoniecznie. Warto przetestować je na sobie. Przy takim punkcie rosy na pewno można stosować emolienty, choć w nieprzesadzonej ilości.

OPTYMALNIE (punkty rosy między 4 a 16°C) – to czas optymalny dla włosów, które wykazują tendencję do puszenia się. Można wówczas stosować zarówno emolienty i humektanty.

WILGOTNO (punkty rosy powyżej 16°C) – należy unikać humektantów. Warto stosować mocniejsze produkty do stylizacji, aby utrzymać włosy w ryzach. Można pomijać odżywki bez spłukiwania i różnego rodzaju emolienty.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

.